The Thiel College Alumni Association is proud of the many ways in which Thiel alumni have contributed to their professions, communities and alma mater. To honor these men and women, three awards are presented annually at a ceremony during Homecoming Weekend.
The Thiel College Alumni Association is proud of the ways in which Thiel alumni have contributed to their professions, their communities and their alma mater. The awards given each year at Homecoming single out those alumni who have distinguished themselves in three ways:
Distinguished Alumni are nominated by the Thiel community and approved for recognition by the Alumni Association Board of Directors for outstanding contributions to their professions.
Service to Thiel award winners are nominated by the Thiel community and College personnel and approved for recognition by the Alumni Association Board of Directors for their loyalty, service and devotion to Thiel College.
Young Alumni award winners must have received their degree from Thiel College within the past 10 years. They are nominated by the Thiel community and approved by the Alumni Association Board of Directors for their current accomplishments and potential for future accomplishments in their professions and in their service to the College.
Please complete this form and return by 4/5/24. If you have separate documents that you would like to submit to support your nomination, please email them to alumni@thiel.edu.
Distinguished Alumni Award - Arthur Wetzel, Ph.D. ’73, Philip Joyce, Ph.D. ’78
Service to Thiel Award - Melissa (Eagon) Oakes ’03, Anna (Pischera) Reinsel, Ph.D. ’06, James Frank ’88
Young Alumni Award - Becky Crawford ’14
Full Awards Ceremony program with additional information is available here.
2022 Tracy (Fair) Robertson ’74, Amy (Maliner) Zell ’95
2020/2021 Andy Crago ’71, Kevin Hart ’86
2019 Dr. Gary Fincke ’67, Dr. Joseph Nairn ’79, Dr. Darrin Rubino ’95
2018 Dr. Stephen Rowe ’65, Dr. David Fauth ’73
2017 George A. Summerhill Jr. ’59, Marvin E. Hill ’88
2016 Dr. Donald Schweingruber ’63 (posthumously), Dr. Robert Crutchfield ’71
2015 Dr. Frank Maenpa ’69
2014 Ron Legler '90
2013 Dr. William Reinhart '61, Michael Lanciotti Jr. '78 and John "Jack" Martin '75
2012 Rev. Donald R. '68 and Judy Charlesworth '68 Thomas
2011 Barbara (Lopez) Kunz '79, Mark Funkhouser '71
2010 William Parker '75, Lynn (Soper) West '63, Dr. Thomas West '59
2009 Richard D. Huether '74, Dr. Christine Lokiec Hammond '77, Robert Denove '75
2008 Phillip Stutzman '62, Dr. Bette M. Simmons '78, Karen (Oill) Moury '79
2007 Edgar Robb '59, Denise (Boustead) Muha '81, James Davy '75
2006 Michael Zawoysky '79, Lewis P. Carbone '71, Edward Bartko '72
2005 Firdaus Kharas '78, Dr. Thomas Guskey '72
2004 Debra Woodring Kidwell '82, Dr. Wayne E. King '75, E. Kathleen Beattie Weyers '59, Howard J. Weyers '56
2003 Michael D. Early '69
2002 James H. Cunningham III '77, Charles R. Cunningham Jr. '67
2001 Lynn K. Fetterman '70, G. Leah Glessner Dever '74, Dr. Frederic J. Brenner '58
2000 Dr. Robert E. Shimp Jr. '64, H'94, Rev. Roy T. Lloyd '65, Frederick C. Haer '65
1999 Dr. Jack M. Wilson '67, Dr. Carolyn Stineman Schroeder '61, Dr. Robert J. Reimold '63, Ruth Keene Anderson '67, Robert B. Anderson '67
1998 Diane K. Yoder '64, Dr. Carol Hinderliter Sattler '68, Larry J. Pitorak '69, Dr. Judith Hinderliter-Smith '74
1997 John E. Zawacki '71, Edward G. Redman '60, Dr. Beverly A. Cigler '68
1996 Thomas Hodge '50, Jean Bartholomew Hodge '50, Herbert F. Burger '52, Dr. John M. Belohlavek '65
1995 Dr. Kathryn D. Held '75, Joseph F. Damore '74, Brig. Gen. Marcia F. Clark '62
1994 Samuel L. Poole '69, James C. McHugh '62, Dr. Janet K. Hilliard '69, Dr. Federick C. Dahlstrand '67
1993 David R. Henderson '64, Paul A. Bert '63, Kenneth G. Bash '57
1992 Randolph E. Rudisill '67, Ichiro Tim Nishi '56, Myrtie L. Manes '57, Joseph C. Long '56
1991 Elaine M. Woloshyn '74, Robert P. Wetzler '54, Dr. Scott M. Russell '71, Dr. James R. Dingfelder '61, The Rev. Kirk W. Bish '63, Linda B. Arters '73
1990 James W. Ummer, Esq. '67, Dale R. Rushneck '59, Samuel M. Longiotti '59, Betty Lou Artman '43
1989 Dr. David C. Martin '71, Dr. Marcia L. Mann '65, Nabeel W. Helou '63
1988 Elaine L. Posta '60, John Friend Waldron '53, Mark A. Nordenberg '70, H'97, H. Tom Bean '38
1987 Dr. Oscar W. Nestor '47, Marliese Braitinger Goehring '60, Dr. Earl Mezoff '47
1986 Dr. Thomas Regan '60, Dr. Sarah J. Taylor-Rogers '69, Dr. Thomas Messer '43, Dr. Robert H. Heissenbuttel '59
1985 William C. Roselle '58, Dr. W. Timothy Fader '69
1984 Dr. Barry D. Stamm '70, Dr. Frank H. Seilhamer '56, Dr. Burt L. Dunmire '41
1983 Luther J. Kuder '19, H'74, Dr. James L. Swartz '50
1982 Casimer C. Legal Jr. '37, Harry A. Offutt '49, Nancy Stoeber Chisholm '59
1981 Daniel J. Ackerman '51, John L. Vitale '47, H'90, Annadora Spengler Shirk '40
1980 Dr. Elsie J. Shrawder '60, James Pedas '50, H'89
1979 The Rev. Dr. Paul M. Werger '54, Dr. Carmie Perrotta Lewis '51
1978 Edgar Snyder '35, Erma Skoff Ramage '63
1977 James W. Miller '48, Dr. Robert M. Strimer '36
1976 James A. McClintock '28, Shirley Urban Frye '51
1975 Frederick D. Seiberling '35, Dr. Shirley A. Gilmore '57
1974 Dr. Harry A. Snyder '19, Warren L. Armstrong '44
1973 Thomas S. Barbor '31, H. Reginald Belden '29, A. Elizabeth Miller '28
1972 Chris L. Heidenreich '53, M. Louise Nelson '49, Dr. Paul F. Holl '32
1971 John N. Mouganis '47, H'89, The Hon. Paul B. Greiner '38, The Rev. William Hankey '32, H'60
1970 The Rev. Paul L. Wetzler '16, H'41, Dr. Fred Dunkerly '69
2022 Leo Phillips ’84 (posthumously)
2020/2021 John Barr ’70, Cynthia Farrell ’77, Damon Dohar ’92
2019 Clyde Morgan ’00
2018 Dr. Barry Stamm ’70 and Mrs. Carol (Yeager) Stamm ’71, Dr. Chris Shinkman ’62
2017 Joseph T. Nairn, D.Mgt. ’79
2016 Paul Miller ’69
2015 Phi Theta Phi Fraternity
2014 Joe Scarpitti '80
2013 Dr. James Bloomfield and Raymond Hanlon '74
2012 Rae (Weiss) Johnson '59, Donald Achenbach '77
2011 Knute Hamre '58, Dr. James and Lucy '72 Shaffer
2010 Barbara (Taylor) Davis '51, Mary Jo (Enlow) Andrews '63, David Andrews '63
2009 Gary Witosky '79, Daniel McMillen '86, Marianne Kennedy Calenda '79
2008 Richard '82 and Saundra "Sandy" (Cotterman) '81 Parker, Fred '65 and Karen (Spence) '65 McCullough, Dr. Daniel R. Herrington '68
2007 Arlene (Summerhill) Schultz '57 (posthumously), The Rev. Dr. Albert Gesler Jr.'56
2006 Barry '74 and Linda (Dean) '75 Oman, Kenneth '57 and Joyce Bash
2005 Glen H'88 and LaVonne Johnson
2004 Ruthanne Beighley, Esq. '73
2003 Fred L. Rudisill '39, Martha Rubner Rudisill '37
2002 Dr. Robert C. Olson '60,Jeanne Miller Blackson
2001 Edward R. Miller '50, Ronald H. Doerr
2000 Richard L. Patterson '69, Carol Butz Patterson '69, Dr. Robert D. Burns '74
1999 Paul H. Saternow '71, David M. Miller '61
1998 Dr. Emerson F. Heald, Dr. Richard B. Bennett
1997 Mary R. Haaland
1996 Constance Erdelac '63
1995 Howard W. Snyder '53
1992 The Rev. Judith Hird Boal '68
1991 John R. Hauser '71
1990 Dr. Roy W. Wilt '59, H'85, Eva Reid Brosius H'97
1989 Thomas '50 and Jean Bartholomew Hodge '50
1988 John R. Frantz '69
1987 Ella B. Busch
1986 Helen McGarvey Brath '29
1985 Paul "Bud" Rissell '27
1984 Ardis Almen
1983 Eleanor Demi Kilner '36
1982 Thomas S. Barbor '31
1981 Gertrude Mueller Garing '25
1980 Mary Mowry '30
1979 Archie C. Voorhies '30
1978 Nora Lynch Kearns '23
1977 Ann Fischer Zimmerman '23
1976 Col. John O. Woods '28, H'57
1975 Dr. Paul R. Malmberg '44, H'81, L. McClure Lanning '30
1974 Marie Prichard
1973 Dr. Eugene W. Miller Sr. '22
1972 Dr. Georgianne Stary
1971 Fred W. Okie H'66
1970 Luther J. Kuder '19, H'74
2022 Kayla (Ohlin) Emanuelson ’13
2020/2021 Danielle Dwyer ’11, David Saur ’11
2019 Maggie Giel-Bovaird ’09, Kevin Farr ’09
2018 Kyle Fiedler ’15, Dr. Antonio Quarterman ’08
2017 Walter Luis Rosado, Ph.D. ’07
2016 Mathew Saur ’11
2015 Paul Stibich ’05, Amanda (Rooney) Stierli ’07
2014 Michael Stimac '08
2013 Grant T. Alexis '05 and Branning Street '06
2012 Nathan Bissell '02
2011 Brett Stedman '04
2010 Dr. Justin Napotnik '04
2009 Jamie Larrick Pinchot '99, Jeffrey Keeling '07
2008 Arthur J. "A.J." Ray '00, Daniel Diem '05
2007 George Heald '00, Ryan Gloyer '04
2006 Jocelyn (Brown) Cilik '00
2005 Nicole Volchko '00
2004 Dr. Douglas B. Mawhinney '94
2003 Jay C. Goul '95
2002 Dr. Ruth Ann Armitage Fraser '93
2000 Kevin L. Barger '93
1999 Michael A. Miller '92
1997 Mark E. Terna '93
1994 David W. Ho '86
1993 Dr. Frederick L. Petitt '78
1992 Morris L. Hill Jr. '87
1990 James H. Cunningham III '77
1989 Dr. Robert D. Burns '74